Запитання до юриста: Зняття в податковій службі з обліку ФОП


Добрий день, підскажіть будь ласка, зараз при закриті ФОП, державний реєстратор вносить запис про закриття. В податковій ставиться статус "припинено, але не знято з обліку". На скільки я розумію, після припинення у реєстратора, а також подання заяви до податкової щодо відмови від застосування срощеної системи, у зв'язку із припиненням (якщо є спрощенцем) усі нарахування в ДПІ припиняються. Якщо після цього нічого не робити, чи можна розраховувати на те, що податкова самостійно зніме з обліку через три роки? 
Відповідь юриста:

Відповідно до п.63.2. ст.63. Податкового кодексу України, взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків.

Взяття на облік у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.

Відповідно до пп.14.1.226. п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Відповідно до п.65.2. ст.65. Податкового кодексу облік самозайнятих осіб здійснюється шляхом внесення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр) записів про державну реєстрацію або припинення підприємницької діяльності, незалежної професійної діяльності, перереєстрацію, постановку на облік, зняття з обліку, внесення змін стосовно самозайнятої особи, а також вчинення інших дій, які передбачені Порядком обліку платників податків, зборів.

Відповідно до пп.65.10.3 п.65.10. ст.65 Податкового кодексу внесення до Державного реєстру запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця чи незалежної професійної діяльності фізичної особи здійснюється у разі:

- внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця - з дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця.

Відповідно до пп.67.1.1. Податкового кодексу підставами для зняття з обліку у контролюючих органах юридичної особи, її відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб є:
повідомлення чи документальне підтвердження державного реєстратора чи іншого органу державної реєстрації про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, закриття відокремленого підрозділу юридичної особи.

Відповідно до ч.1. ст.51 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» Державний реєстратор у день державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у порядку, визначеному статтями 47 - 50 цього Закону, зобов'язаний надіслати відповідним органам статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України повідомлення про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем та відомості реєстраційної картки про проведення державної реєстрації припинення фізичної особи - підприємця.

Зняття з обліку самозайнятих фізичних осіб як платників податків у контролюючих органах здійснюється у порядку, відповідно до пп.11.32. розділу ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011р. (надалі – Порядок обліку платників податків і зборів).

Так, відповідно до п.1) пп.11.32 розділу ХІ Порядку обліку платників податків і зборів підставою для зняття фізичної особи - підприємця з обліку у відповідному контролюючому органі є повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням, або за судовим рішенням.

Дата зняття з обліку фізичної особи - підприємця відповідає даті отримання повідомлення державного реєстратора про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Абзацом 4 п.3) пп.11.32 розділу ХІ Порядку обліку платників податків і зборів передбачено, що внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця чи незалежної професійної діяльності фізичної особи здійснюється у разі внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця - з дати державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця.

В той же час, відповідно до п.4) пп.11.32 розділу ХІ Порядку обліку платників податків і зборів державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання.
Пунктами 5),6) пп.11.32 розділу ХІ Порядку обліку платників податків і зборів передбачено, що у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрації у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності) погашення грошових зобов'язань та/або податкового боргу здійснюється за рахунок майна зазначеної особи.
Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.

Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу річну податкову декларацію за звітний рік, у якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Контролюючий орган може призначити та провести документальну перевірку такої фізичної особи - платника податків за наявності підстав та з урахуванням строків давності, передбачених Податковим кодексом України.

Відповідно до п.102.1. ст.102 Податкового кодексу України строк давності становить 1095 днів.

Отже, з вищевикладеного випливає, що після припинення підприємницької діяльності, платник податків залишається на обліку для можливості проведення взаєморозрахунків по платежам за податками та зборами.

Законодавством чітко не передбачено, в який статус переходить обліковий статус після закінчення строку давності, але його закінчення означає відсутність в майбутньому будь-яких претензій з боку контролюючого органу до платника податків за відповідний період. Вважаю, що цим самим обліковий запис буде прирівнюватись до такого, що знятий з обліку.

Така ситуація виникла у зв’язку з прийняттям Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедур припинення юридичних осіб та підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців за їх рішенням», яким було спрощено процедуру припинення підприємницькою діяльністю. За новою редакцією закону припинення реєстрації підприємцем фактично відбувається в наступному порядку:

  1. Припинення підприємницької діяльності
  2. Закриття взаєморозрахунків з податковою.

Старою редакцією закону, було передбачено навпаки, спочатку розборки з податковою, потім припинення діяльності.

Запитання до юриста:

Телефонуйте за номером: +38 044 362-29-14 запитати юриста