Запитання до юриста: Дійсність зовнішньоекономічного договору без печатки нерезидента.


За інформацією постачальника-нерезидента, останній не використовує в своїй діяльності печатку підприємства. Чи вважатиметься зовнішньоекономічний договір дійсним, якщо підпис нерезидента не буде скріплений печаткою?
Відповідь юриста:

Відповідно до ч. 1 ст. 31 якщо інше не передбачено законом, форма правочину має відповідати вимогам права, яке застосовується до змісту правочину, але достатньо дотримання вимог права місця його вчинення, а якщо сторони правочину знаходяться в різних державах, - права місця проживання сторони, яка зробила пропозицію, якщо інше не встановлено договором.

В той же час, відповідно ч. 3 ст. 31 зовнішньоекономічний договір, якщо хоча б однією стороною є громадянин України або юридична особа України, укладається в письмовій формі незалежно від місця його укладення, якщо інше не встановлено законом або міжнародним договором України.

Відповідно до ч. 2 ст. 207 Цивільного кодексу України Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою.

Подібна думку також висловлено Державною митною службою в Листівід 14.07.2009 р. N 11/6-10.10/6714-ЕП Щодо зовнішньоекономічних договорів (контрактів) та інших документів, що використовуються вміжнародній практиці замість договору (контракту), а саме, що при здійсненні митного оформлення товарів і транспортних засобів, які переміщуються через митний кордон України товарів на підставі зовнішньоекономічних договорів (контрактів), слід керуватись вищенаведеними положеннями законодавства.

Таким чином, на сьогоднішній день, зважаючи на ускладнений бюрократичний апарат, зовнішньоекономічний контракт без печатки може бути визнано недійсним. Зокрема за таким контрактом митними органами України може бути відмовлено у розмитнені товару та/або відмовлено банком у здійснені платежів за таким контрактом.

Слід зауважити, що 30 жовтня 2014 року набувають чинності зміни до законодавства України, відповідно до яких наявність печатки для юридичної особи стає правом, а не обов’язком і відповідно чинність правочинів не залежатиме від наявності на них відбитку печатки.

Запитання до юриста:

Телефонуйте за номером: +38 044 362-29-14 запитати юриста